31.07.16

Конкурс наукових проектів молодих учених

27 липня 2016 року під головуванням заступника Міністра освіти і науки України Максима Стріхи відбулось засідання Експертної ради з відбору проектів наукових робіт та науково-технічних (експериментальних) розробок молодих учених, які працюють (навчаються) у вищих навчальних закладах та наукових установах, що належать до сфери управління Міністерства, за рахунок коштів загального фонду державного бюджету. Конкурс проектів був оголошений 1 червня 2016 року. За його результатами будуть відібрані проекти, що фінансуватимуться за рахунок коштів загального фонду державного бюджету. За час оголошення конкурсу Міністерство отримало 440 проектів від 82 навчальних закладів та наукових установ. На засіданнях 11-ти  секцій експертами розглянуто проекти з енергоменеджменту у сфері енергозбереження, науково-технічні розробки з матеріалознавства, нові технології агропромислового комплексу – з екологічної і продовольчої безпеки. Вищими навчальними закладами та науковими установами також були представлені більше 50 проектів з виховання, адаптації людей, які зазнали наслідків воєнних дій, розширення світогляду, виховання моральної громадянської позиції. Представлені й проекти у сфері медицини - наукові розробки медичного обладнання, фармацевтики, профілактика захворювань, здоровий спосіб життя. 10 серпня відбудеться засідання Конкурсної комісії, яка проаналізує роботу Експертної ради та визначить проекти рекомендовані до виконання. За правилами конкурсного відбору проектів строк виконання наукових робіт і розробок не повинен перевищувати двох років. Керівником проекту має бути кандидат наук  віком до 35 років; докторант або доктор наук віком до 40 років, який працює (навчається) у вищому навчальному закладі, науковій установі на момент подання проекту на Конкурс. До складу виконавців проекту можуть входити студенти, аспіранти, наукові та науково-педагогічні працівники та інші дослідники, вік яких на момент подання проекту не перевищує 35 років.

Лілія Гриневич про статус учителя, потребу у творчих кадрах

«Сьогодні у нас йде вихолощення кадрів в освіті. Маю на увазі кадрів, захоплених своєю професією. Молоді люди, для яких професія вчителя природовідповідна, які мають до цього талант і бажання вчителювати, дуже часто не приходять у професію, оскільки вони розуміють наскільки вони потім будуть обмежені в ресурсах. Якщо ми дивимося на пріоритети, які собі вписують діти з хорошим результатом ЗНО під час вступної кампанії, то педагогіка у них десь наприкінці списку, як запасний майданчик. У нас немає притоку молодих цікавих кадрів в учительську професію. Таким чином, професія старіє, і ті, хто є кращими, хто зберігся і на великому ентузіазмі й любові досі вчителює, стають все старшими і старшими».
«Час від часу, на 1 вересня, на день учителя і наприкінці навчального року чиновники починають говорити про те, що вчитель дуже важливий в суспільстві, цитувати Франка і решта фраз з формальної «оди вчителю». Але ця «ода» в лапках. Тому що ці слова ніяк не підтверджується зростанням зарплати вчителя та підвищенням його соціального становища. Сьогодні у вчителя драматично низька зарплата і ми, незважаючи на дуже скрутну соціально-економічну ситуацію в країні, усе ж плануємо хоча б трохи у бюджеті 2017 підвищити тарифний розряд вчителя у тарифній сітці».
«Разом із тим в Україні є вчителі, які світяться і дійсно вміють дарувати радість пізнання дітям. Саме тому моє завдання, яке я бачу перед собою як перед міністром освіти і науки, зробити так, щоб ця радість пізнання була доступна кожній дитині в Україні і щоб вона не залежала тільки від того, що вдалося потрапити в кращу школу. Звичайно, це складний проект. Зважаючи що ми маємо 17,5 тисяч шкіл у яких працює близько 500 тис. вчителів, то проект на десятиліття, для здійснення якого потрібно ще й домовленість між політичними силами про наступність і безперервність реформи в освіті».
http://mon.gov.ua/usi-novivni/novini/2016/07/29/brak-molodix,-vmotivovanix-i-talanovitix/

Пам'ять про Антуана де Сента-Екзюпері

31 липня 1944 р. помер французький письменник, авіатор, граф Антуа́н де Сент-Екзюпері́. Йому належать твори: «Авіатор», «Південний поштовий», «Нічний політ», «Планета людей», «Переліт в Аррас», «Маленький принц», «Лист до заручника», «Цитадель», «Листи юності», «Записники», «Листи до матері», «Військові записки», «Манон, танцівниця», «Листи до невідомого».

 "Маленький принц"

Пам’ять про святих мучеників Якинта та Єміліяна

31 липня вшановується пам’ять святих мучеників Якинта та Єміліяна. Святий  Якинт у юності був прислужником при дворі імператора Траяна. Дізнавшись про його християнинське віросповідування, погани мучили, а згодом заморили голодом у в’язниці. Святий Еміліян був рабом градоначальника й таємним християнином. Постраждав за Христа під час царювання імператора Юліана Відступника, який наказав усіх християн стратити. Еміліян проник у язичницьке капище, розбив молотком статуї ідолів, перекинув вівтарі й світильники, вийшовши ніким не поміченим. Коли звинуватили ні в чому невинного селянина, який Еміліан сказав, що сам зруйнував капище. Його довго били, а потім засудили на спалення. Проте в багатті святий Еміліан не постраждав, але полум'я обпалило багато язичників, що стояли навколо. Коли вогонь догорів, він ліг на догораюче вугілля та з молитвою помер.

30.07.16

31 липня (історична довідка)


30 липня (історична довідка)


День народження Віри Агеєвої

30 липня 1958 р. у Бахмачі народилася Ві́ра Па́влівна Аге́єва, український літературознавець, літературний критик, доктор філологічних наук, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», одна з найактивніших представниць ґендерної школи в українському літературознавстві, інтерпретаторка ґендерних аспектів української культури. 



Пам'ять про Миколу Мозгового

30 липня 2010 р. помер український естрадний співак, композитор-пісняр, народний артист України, кандидат мистецтвознавства, професор Мико́ла Петро́вич Мозгови́й. Очолював Український мистецький фонд імені В. Івасюка; був засновником і головою журі міжнародного телевізійного фестивалю «Пісня буде поміж нас», фестивалю сучасної української пісні ім. Володимира Івасюка (м. Чернівці), фестивалю «Море друзів» (м. Ялта); директором та художнім керівником Українського державного театру пісні; завідувачем кафедрою теорії та методики постановки голосу Інституту мистецтв Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова; генеральним директором-художнім керівником Національного палацу мистецтв «Україна». Микола Мозговий – автор пісень на слова українських поетів: «Зачаруй нас, любов» (сл. В. Герасимова), «Минає день, минає ніч» (сл. Ю. Рибчинського), «На щастя, на долю» (сл. М. Ткача), «Серце скрипки» (сл. В. Герасимова), «Тополиний край» (сл. В. Крищенка). Також він виконував пісні на власні слова: «Край, мій рідний край», «Моя перша любов», «Спомин», «Горянка», «Вперше», «Ти пригадай».
"Не можу розлюбити"
"Украйно моя!"
"Грай, музико моя!"

День Вогневої Марії

17 (30) липня вшановують богиня вогню, що надавала допомогу й поради богу грому Перуну - Вогневу Марію. У давнину селяни в цей день з особливою увагою стежили за небом із блискавицями і хлібним полем, благали Бога про дарування дощів та спасіння хлібних полів від блискавки.

29.07.16

Тема першого уроку в День знань

На виконання Указу Президента України “Про відзначення 25-ї річниці незалежності України” від 3 грудня 2015 року №675 Міністерство освіти і науки України (лист Міністерства освіти і науки України від 20.07.2016 №1/9-385 «Про проведення 1 вересня 2016 року Першого уроку») пропонує провести в загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах України Перший урок у 2016/2017 навчальному році, присвячений відзначенню цієї знаменної дати.Тема 1 уроку для учнів 1-4 класів - «Це наше і це твоє» (про геніальні винаходи, природні багатства, блискучі ідеї, що прославляють нашу країну на весь світ).Тема 1 уроку для учнів 5-11 класів - «Від проголошення Незалежності до нової України».
http://uon.cg.gov.ua/index.php?id=199289&tp=0 

Розробка єдиної шкільної документації асистента вчителя, що працює з дітьми з особливими потребами

У зв’язку із широким упровадженням інклюзивного навчання кількість інклюзивних класів для навчання всіх учнів з особливими потребами зростає. У 2015-2016 н.р. в загальноосвітніх навчальних закладах країни працювало 994 асистенти вчителя. Із проханням щодо розробки та створення шкільної документації в інклюзивному класі звернулися працівники органів управління освіти і науки, асистенти вчителів. Дане питання обговорили фахівці під час робочої наради, присвяченої питанням функціонування інклюзивних класів, 28 липня 2016 року в Міністерстві освіти і науки України. Різні варіанти макетів шкільної документації асистента вчителя будуть апробовані у 2016/2017 навчальному році в школах та розміщені  для громадського обговорення.

День пам'яті святої мучениці Іулії

29 липня - день пам'яті святої мучениці Іулії. Вона народилася в Карфагені. У дитинстві була продана персами в рабство купцеві-язичнику. Проте Іулія не зраджувала християнській вірі. Під час поїздки до Галії господар зупинився на острові Корсика. Жителі-язичники, дізнавшись про віро сповідування Іулії, напоїли купця та розіп'яли дівчину на хресті. Ангел Господній повідомив ченцям монастиря про смерть святої мучениці. Її було поховано в храмі, а мощі Іуліі були перенесені в жіночий монастир міста Бресчії.


29 липня (історична довідка)


Пам'ять про Амвросія Метлинського

29 липня 1870 р. помер український поет і етнограф, фольклорист, перекладач, видавець, професор Харківського та Київського університетів Амвро́сій Лук'янович Метли́нський. Під псевдонімом Амвросій Могила видав збірку оригінальних поезій та перекладів «Думки і пісні та ще дещо», фольклорний збірник «Народные южнорусские песни».

28.07.16

Ніжин радо зустрічає туристів


Відеоурок "Просте речення" (11 клас) (автор - Бутурлим Т. І.)

ДИВИТИСЯ ВІДЕОУРОК

Прийом документів до вузів завершено

27 липня 2016 р. завершено прийом документів до вищих навчальних закладів. Усього подано майже 2 млн. заяв. (574,1 тис. абітурієнтів): на бакалаврат – 1 млн. 302,3 тис., на магістратуру – 265,4 тис., на спеціаліста – 130,1 тис., на молодшого спеціаліста – 256,6 тис. До п’ятірки найбільш популярних за кількістю поданих заяв  вишів увійшли КНУ ім Т.Шевченка, ЛНУ ім. І. Франка, НУ «Львівська політехніка», НТУУ «Київський політехнічний інститут», КНТЕУ.

Нове про вступ до вузу

Список рекомендованих на навчання за бюджетні кошти  буде доступний для всіх 1 серпня. Уже тоді кожен абітурієнт знатиме, чи проходить на бюджет. Із 1 по 5 серпня рекомендовані до зарахування повинні будуть принести оригінали своїх документів у виші, де вони отримали місце держзамовлення. Якщо вступник не подасть вчасно оригінали своїх документів, бюджетне місце буде просто анульовано, а не переходитиме тому, хто не пройшов на бюджет раніше. Рішення написати заяву на контракт абітурієнту слід приймати лише після того, як буде анульовано його  рекомендація до зарахування на навчання за державним замовленням – не раніше 1 серпня 2016 року (до 12 серпня).

Підвищення мотивації вчителів

Одним із способів підвищення мотивації вчителів буде добровільна сертифікація у вигляді зовнішнього тестування, за результатом якої вони зможуть отримати надбавку до заробітної плати. Сертифікація існуватиме разом зі старою формою підвищення кваліфікації – атестацією. Лілія Гриневич зазначила: «Ми розглядаємо вчителів, які пройдуть сертифікацію, як агентів змін, які розуміють про що реформа і можуть поділитися цим досвідом зі своїми колегами».
Цікаве про трьох учителів-сміливців, які успішно склали ЗНО разом із учнями

День народження Михайла Слабошпицького

28 липня 2046 р. народився Михайло Федотович Слабошпицький, український прозаїк, критик, літературознавець, публіцист, громадський діяч. Він був редактором відділу критики газети «Літературна Україна», головним редактором газети «Вісті з України», журналу «Вавилон-XX, виконавчим директор Ліги українських меценатів, директором видавництва «Ярославів Вал». Нині – співголова координаційної ради Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, секретар ради Національної спілки письменників України. М. Слабошпицький – лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, Літературної премії імені Лесі Українки, Літературно-мистецької премії імені Олександра, Літературної премії імені Олени Пчілки, Літературної премії імені Братів Лепких, Літературної премії «Берег надії» ім. Василя Симоненка, Літературної премії «Звук павутинки» ім. Віктора Близнеця, Літературної премії ім. Михайла Коцюбинського, Літературної премії імені Івана Багряного; автор творів:  «Марія Башкирцева», «Поет із пекла (Тодось Осьмачка)», «Никифор Дровняк із Криниці», «Веньямін літературної сім'ї (Олекса Влизько)», «З голосу нашої Кліо», «Українські меценати», «Українець, який відмовився бути бідним» (про Петра Яцика), «Пейзаж для Помаранчевої революції», «25 поетів української діаспори», багатьох дитячих оповідань.

 https://uk.wikipedia.org/wiki

День хрещення Київської Русі

Сьогодні, 28 липня 2016 р., у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира, в Україні святкують День хре́щення Ки́ївської Русі́. Державне свято встановлене у 2008 р.

27.07.16

Відеоурок "Складносурядне речення" (11 клас) (автор - Бутурлим Т. І.)

 ДИВИТИСЯ ВІДЕОУРОК

Пам'ять про Федора Тютчева

15 (27) липня 1873 р. помер російський поет Фе́дір Іва́нович Тю́тчев, автор віршів «Silentium!», «He те, що мислите, природа…», «Про що так віє вітровій?..», «Я вас зустрів — і все минуле…», «Видиво», «День і ніч» та ін.


Пам'ять про Михайла Лермонтова

15 (27) липня 1841 р. помер російський поет, прозаїк, драматург Миха́йло Ю́рійович Ле́рмонтов. Йому належать твори: «Маскарад», «Княгиня Ліговська», «Герой нашого часу», «Дивна людина» та ін.



26.07.16

Утрата визначного історика

24 липня у віці 75 років помер канадський історик українського походження, доктор філософії, професор кафедри історії та політичних наук Йоркського університету, автор книги "Україна: історія" Орест Субтельний. Про це повідомили директор Канадського інституту Українських студій Роман Сенькусь і Тетяна Джулинська із Наукового товариства імені Т. Шевченка. 29 липня він буде похований у Торонто (Канада).

Найсильніша жінка світу 2016 р.

Українка-донеччанка Ольга Лящук стала найсильнішою жінкою світу 2016 р.

День народження Івана Дзюби

26 липня 1931 р. народився Іван Дзюба, український літературознавець, критик, громадський діяч, дисидент радянських часів, Герой України, академік НАНУ, почесний доктор НаУКМА, голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка (1999–2005 рр.),  головний редактор журналу «Сучасність» (1990-ті рр.), член редколегій наукових часописів «Київська старовина», «Слово і час», «Євроатлантика» та ін.
У вересні 1965 року на прем'єрі фільму «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна» (Київ) разом із Василем Стусом і В'ячеславом Чорноволом вийшов на сцену з першим у СРСР публічним протестом проти політики влади, оприлюднивши інформацію про таємні арешти української творчої інтелігенції. 1965 року написав памфлет «Інтернаціоналізм чи русифікація?» про загрозливі проблеми національних відносин у соціалістичному суспільстві. У 1970-х роках був підданий гонінням за погляди, висловлені в окремих публікаціях, у1972 р. - виключений зі Спілки письменників України, в 1973 р. Київський обласний суд засудив його до 5 років ув'язнення і 5 років заслання за «антирадянську» працю «Інтернаціоналізм чи русифікація?» Згодом був помилуваний.
Іван Дзюба – автор близько 400 праць. Найбільш значимими є «Звичайна людина чи міщанин?», «Інтернаціоналізм чи русифікація?», «Грані кристала», «Стефан Зорян в історії вірменської літератури», «Автографи відродження», «Садріддін Айні», «У всякого своя доля», «Бо то не просто мова, звуки», «Застукали сердешну волю…», «Між культурою та політикою», «Спрага», «Пастка. 30 років із Сталіним, 50 — без Сталіна», «Тарас Шевченко: Життя і творчість», «Вимирання слова», «Микола Хвильовий: «Азіятський ренесанс» і «психологічна Европа», «На пульсі доби», «Вітчизна у нас одна», «З криниці літ. У 3-х томах», «Спогади і роздуми на фінішній прямій», «Не окремо взяте життя», «Нагнітання мороку: від чорносотенців ХХ ст. до українофобів початку ХХІ ст.», «Донецька рана України: Історико-культурологічні есеї» та ін.

День народження Галини Пагутяк

26 липня 1958 року народилася українська письменниця, член Національної спілки письменників України, лауреат Шевченківської премії з літератури, лауреат літературної премії «Портал» Москале́ць Галина Василівна (Пагутя́к Гали́на). Відомими її творами є «Слуга з Добромиля», «Книгоноші з Королівства», «Зачаровані музиканти», «Діти», «Господар», «Потрапити в сад», «Гірчичне зерно», «Записки Білого Пташка», «Захід сонця в Урожі», «Королівство», «Втеча звірів, або Новий Бестіарій», «Мій Близький і Далекий Схід», «Сни Юлії і Германа», «Кожен день — інший. Щоденник» та ін.

День народження В. Винниченка

26 липня 1880 р. народився Володимир Кирилович Винниченко, український письменник і політичний діяч, автор першого українського фантастичного роману «Сонячна машина», драматичних творів («Брехня», «Записки кирпатого Мефістофеля», «Чорна Пантера і Білий Медвідь», «Між двох сил». «Дисгармонія», «Великий Молох», «Щаблі життя», «Базар», «Рівновага», «Чесність з собою», «Посвій», «Божки», «Хочу!» та ін.). Із 1933 р. його творчість була піддана гонінням: книжки вилучені із бібліотек, творчість перестала вивчатись у школі та досліджуватись літературознавцями, ім’я замовчувалось, письменник вважався «буржуазним націоналістом» через написаний лист до Політбюро КП(б)У, у якому звинуватив Сталіна та Постишева в голодоморі та масових репресіях проти українського народу. 17 вересня 2010 року в Кропивницькому урочисто відкрито перший в Україні пам'ятник Володимирові Винниченку.
Фільм "Гріх"
Фільм "Чорна Пантера і Білий Медвідь"

26 липня (історична довідка)

Скорочення населення України


Чисельність населення станом на 1 січня 2016 року становила 42 млн 760,5 тис. Населення України скоротилося майже на три мільйони за п’ять років: чисельність міського населення скоротилася на 5,7% (до 29 млн 585 тис.), сільського — на 7,6% (до 13 млн 175,5 тис.).

25.07.16

Створення Національного репозитарію академічних текстів

Уряд підтримав пропозицію Міністерства освіти і науки України щодо створення Національного репозитарію академічних текстів. Відповідне рішення прийняте під час засідання Кабінету Міністрів 22 липня 2016 року. Плагіат став системною проблемою для української вищої освіти і науки. Через це страждає репутація вітчизняних університетів та визнання їх за кордоном. Створення Національного репозитарію академічних текстів допоможе автоматизувати процес виявлення академічного плагіату та забезпечить вищі навчальні заклади технічними можливостями щодо академічної доброчесності та виконання вимог Закону України «Про вищу освіту». До національного репозитарію увійдуть бази текстів дисертацій, наукові статті, а згодом цей перелік розшириться студентськими роботами. Користування репозитарієм для університетів та наукових установ буде безкоштовним. 
http://mon.gov.ua/usi-novivni/novini/2016/07/22/v-ukrayini-vpershe-bude-stvoreno-naczionalnij-repozitari/

Звіт про роботу МОН за 100 днів

Під час прес-конференції “Звіт про роботу МОН за 100 днів” Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич зазначила: “Наразі змінено всі 14 програм для 1-4 класів з українською мовою навчання. Програми будуть затверджені Колегією МОН 4 серпня, обговорені на вчительських конференціях і запроваджені в школах вже з 1 вересня 2016року… У чому полягає це оновлення програм? Насамперед, буде знято обов’язковий розподіл годин: учитель сам вирішуватиме, яку тему скільки викладати. Самі ж теми приведено до вікових особливостей дітей, Так, згідно програмі для початкової школи з англійської мови, першокласники, шестирічні діти, вже мали писати слова й речення. Відтепер перші півроку на англійській в 1-му класі буде лише усний курс, діти вчитимуться розмовляти. Також в українській мові знято вимоги будувати схеми речень і речення за схемами, а більше уваги буде приділено розвитку усного мовлення дітей».
Після затвердження програм до 1-го вересня змінять методичні рекомендації та орієнтовні вимоги до оцінювання досягнень учнів. Учителям буде рекомендовано писати з дітьми олівцем замість ручки, що допоможе першокласникам  не боятися помилок, формувати позитивне сприйняття навчального процесу. Також планується зняти вимогу перевірки читання дітьми на швидкість, натомість учителі мають розвивати усвідомлене читання.
Також на серпневій конференції 2016 року в МОН представлять концепцію “Нової української школи”. «Ми переорієнтовуємо навчання з засвоєння величезної суми знань, на освоєння компетентностей. Компетентності – це ядро знань, які необхідно знати дитині, уміння їх застосовувати, навички для вирішення життєвих проблем, а також ставлення і цінності, які потрібно засвоїти сучасній людині. Зараз не проблема дістати інформацію, якщо вона тобі потрібна, проблема – правильно використати цю інформацію для вирішення поставленої задачі, критично переосмислити та проаналізувати її…Програми є, але якщо вчитель не буде працювати відповідно до цих програм і не намагатиметься осучаснити процес викладання відповідними методиками компетентнісного навчання, то справжніх змін не відбудеться. Тому, ми зробили так, щоб інститути післядипломної освіти  зорієнтували зараз свої курси, зробили презентацію методик компетентнісного навчання, і ми викладатимемо їх на онлайн платформу ЕдЕра”, - пояснила Лілія Гриневич.

Відеоурок "Члени речення" (11 клас) (автор - Бутурлим Тетяна Іванівна)

ДИВИТИСЯ ВІДЕОУРОК

Завершення вступних випробувань на магістратуру з права

Відповідно до Положення про проведення у 2016 році як експерименту вступних випробувань під час вступу на основі ступеня бакалавра на навчання для здобуття ступеня магістра за спеціальністю 081 «Право» з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12.05.2016 № 500 (зі змінами), Міністерством освіти і науки України, утворено фахові комісії з Блоків "Право" і "ТЗНПК" та Блоку "Англійська мова". 23 липня відбулись вступні випробування на магістратуру з права з використанням технологій зовнішнього незалежного оцінювання.

25 липня (історична довідка)


24 липня (історична довідка)

24.07.16

День народження Братів Капранових

Сьогодні, 24 липня, брати Капранови (Капранов Дмитро Віталійович та Капранов Віталій Віталійович), українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі, святкують День народження.  Братам Капрановим належать твори: «Кобзар 2000», «Приворотне зілля», «Розмір має значення», «Закон Братів Капранових»,  «Зоряний вуйко», «Кобзар 2000 + Нові розділи + Найновіші розділи», «Щоденник моєї секретарки». Перший їхній книжковий проект — каталог книжок поштою «Книгоноша». Включили до першого каталогу всі книжки українською мовою (600) 1998 р. Капранови разом із телеканалом «1+1» та шоколадом «Корона» у 1999 р. організували перший конкурс української гостросюжетної літератури «Золотий Бабай», переможцем якого став роман Василя Шкляра «Ключ». У 2000 р. Віталій та Дмитро очолили видавництво «Зелений пес». Із 2004 року двічі на місяць видають літературну газету «Друг Читача» та ведуть проекти «Книжкові сезони», «Гоголівська Академія».

Моя стаття про роман Братів Капранових "Щоденник моєї секретарки" (с. 99-109)
https://drive.google.com/file/d/0B_0PzmvDEzqubHRjQXJCbGduNGM/view

Мій блог сьогодні святкує ювілей: він набрав 10000 переглядів за 2 місяці


23.07.16

Всесвітній день китів і дельфінів

Із 1986 р. 23 липня святкують Всесвітній день китів і дельфінів.


23 липня (історична довідка)


Пам'ять про П. Беринду

13 (23) липня 1632 р. помер Па́мво Бери́ндаенциклопедист, мовознавець, лексикограф, письменник, поет, друкар і гравер, православний монах. Найвизначніша його праця — друкований український словник «Лексіконъ славенорωсскїй альбо Именъ тлъкованїє» (1627), що містив 7 тисяч слів — загальних та власних назв переважно тогочасної церковнослов'янської мови з перекладом та тлумаченням їх українською літературною мовою початку XVII століття. У «Лексіконі…» застосовано всі основні засоби наукового опрацювання матеріалу, зокрема паспортизацію вокабул (реєстрових слів), ремарки, екземпліфікацію (подання цитат), вказівки на фразеологізми,  зауваження про орфографію, етимологію слова, відсильні ремарки. Також П. Беринда був одним із зачинателів поезії та шкільної драми в Україні. 1616 року видрукував у Львові різдвяний діалог із «На Рождѣство Христа вѣршѣ для утѣхи православнимъ христіанамъ», додавши інші вірші на церковну тематику. У розвитку жанрів української літератури ці вірші були перехідним етапом від поезії до драми.
 

Пам'ять про Антонія Печерського

Сьогодні, 23 липня, православні вшановують память церковного діяча Київської Русі, святого  Анто́нія Пече́рського, родом із Любеча (Чернігівщина). Родоначальник вітчизняного організованого чернецтва, засновник Печерського монастиря Успіння Пресвятої Богородиці та будівничий собору на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Із його ім'ям пов'язують реорганізацію києво-руських монастирів на засадах суворих чернечих традицій Святої гори (АфонГреція).
Прагнучи душевного спокою, юнак викопав печеру, де молився на самоті, згодом вирушив на гору Афон. В одному з монастирів прийняв постриг: Антип став Антонієм. За час свого подвижництва на Афоні він заслужив повагу серед ченців. Проте одної ночі ігумену його монастиря уві сні з'явилась Матір Божа, яка сказала, що руський інок має повернутися на батьківщину, щоб сприяти поширенню слова Божого. У 1013 році Антоній оселився в печері, у селі Берестовому (біля Києва). Після смерті князя Володимира Великого, коли почалася боротьба за владу, Антоній покидає свою обитель і знову мандрує на Афон. Повернувшись лише після утвердження на престолі Ярослава Мудрого й обрання митрополитом першого з місцевих ченців Іларіона, він знову оселився в печері. Носив грубу «власяницю», харчувався тільки рослинною їжею, навіть у дозволені дні утримувався від уживання м'яса. До Антонія почали приходити подвижники та учні, молитвами й постом досягаючи релігійно-моральної досконалості. Потерпаючи від щоденних відвідувачів і прагнучи самотності, Антоній перебрався на сусідню гору й викопав собі нову печеру. Із часом поруч оселилися нові відлюдники. На прохання Антонія князь Ізяслав спорудив на горі дерев'яну церкву. Так був заснований Києво-Печерський монастир. Під час повстання киян, обурених правлінням Ізяслава, Антоній перебирається до Чернігова. На Болдиній горі розпочав будівництво ще одного печерного монастиря. У Чернігові він жив недовго: із поверненням на великокняжий престол Ізяслава Ярославовича повертається до Києва та займається будівництвом собору Успіння Пресвятої Богородиці. Помер преподобний Антоній на 90-му році життя. Його мощі й донині знаходяться в печері, де він у пості та молитві ніс свій чернечий подвиг.

22.07.16

Нехай українська пісня лине в кожну оселю та звеселяє душу