Психологічна сторінка

ПОЗИТИВНІ АФІРМАЦІЇ
  • Я – молодець, тому що протягом дня проводжу роботу над собою, намагаюся вдосконалити себе!
  • Я – молодець, тому що намагаюся реалізувати те, у що вірю, навіть якщо це непросто!
  • Я – молодець, тому що не прикидаюся жертвою обставин, не перекладаю відповідальності на інших!
  • Я – молодець, тому що результати моєї праці допомагають іншим бути хоч краплинку щасливими, заряджають позитивною енергією!
  • Я – молодець, тому що всі мої зусилля варті похвали!!!
 ***
Я – українець (-ка)! І цим пишаюсь! Я – автор власного життя, своєї держави! Успіх – мій найкращий друг і порадник. Він додає яскравих фарб у буденне життя. Я вірю в успіх, тому обов’язково буду щасливим (-ою)! Упевнений (-а), що зможу реалізувати свої здібності в рідній Україні, яка, безумовно, буде пишатися маленькою зірочкою, що ось-ось запалилася на небосхилі!
***
    Я – молодець, тому що зрозумів (-ла) важливість успіху в житті! Я – молодець, тому що вірю в успіх, навіть якщо це непросто! Я – архітектор власного життя! Я – творець своєї Батьківщини!Поки я учень, то спробую змінити рідну державу власними толерантними вчинками. Робитиму все можливе, щоб максимально розкрити багатогранну особистість.  І тоді успіх не забариться.

***
 Я – молодець! На сьогоднішньому занятті я був/була дуже активним (-ою). Переосмислення роману «Дівчинка на кулі» О. Слоньовської  допомогло мені  зрозуміти важливість дотримання духовних  цінностей у взаєминах із оточенням,  значущість позитивного мислення, що допоможе більш ефективно вирішити життєві трудності, піднятися на сходинку вище до своєї мети. Знаю, що маю потужний потенціал для створення гармонійної сім’ї! Я не дозволю іншим здійснювати насильство наді мною, адже я особистість. Зроблю все можливе, аби зберегти щирість і взаємність почуттів, створити атмосферу сімейного затишку для кожного члена моєї родини!
***
Я скидаю цю «маску-захист» і крокую вперед із гордо піднятою головою. Я відмовляюся від нав’язаних суспільством ролей. Вірю, що природність, щирість допоможе мені подолати всі життєві труднощі, досягти своєї омріяної цілі і бути щасливим, як Ден і Ліка зараз.
***

РЕЛАКСАЦІЇ
***
Прислухайтесь до мелодії. Вона манить вас у свій загадковий світ, наповнює душу спокоєм. Дзвінкі ноти розбивають ущерть усі нинішні проблеми. Стає легко, спокійно.  Хочеться радіти життю, закружляти в танці, відновити власні енергетичні ресурси,  творити добро, щоб світ довкола став кращим. Пробуджуйте в собі музику душі, як це робив Іванко («Тіні забутих предків М. Коцюбинського) та Лукаш («Лісова пісня» Лесі Українки) на початкових етапах свого розвитку. Нехай ця мелодія оновить вас, зробить на сходинку кращою (-им) – і жити стане легше й  цікавіше. Музика в душі – ціна щасливого життя!!!
***
Ніч. Темно. Тиша. Лише подекуди чути гавкіт собак, звуки природи. Це спить моє темне начало, що може будь-якої хвилини пробудитись. Проте я закриваю очі – засинаю. Уві сні бачу утопічне місто, де панує лише добро, справедливість, гуманність… Аж ось картинка зникає. Знову ніч. Негативні імпульси так і хочуть випірнути на поверхню, але я перегороджую їм хід... Із-за обрію виглядають контури сонячного проміння: вони пронизують моє єство, духовно очищують, пробуджують до активної діяльності. Поступово сонечко піднімається все вище і вище, а я росту, мужнію і вже ось-ось доторкнуся небосхилу. Я переможець свого життя, я досягну неможливого. Усе в моїх руках.
***
Сядьте зручно, розслабтесь. Уявіть себе найкрасивішою (-им) жінкою/чоловіком світу. Ідете червоною доріжкою. Усі аплодують, захоплюючись вашою надзвичайною красою. Відчуваєте, що тіло стає легким, мов пушинка, повільно відривається від землі – ви летите. Зверху споглядаєте закохані погляди, бажання познайомитися. Лише в небі ви усвідомлюєте, що Бог обдарував вас вродою, грацією, чарівністю. Подумки подякувавши всім, хто високо оцінив ваш зовнішній образ, повернулися на землю. Найбільш щирим друзям і знайомим на хвилинку відкрили свій глибокий внутрішній світ, щоб вони сприймали вас не лише як  зовнішню оболонку, а й цікаву та унікальну особистість. … Продовжуєте крокувати червоною доріжкою. На вас чекає успіх, визнання й щаслива доля… Пройшли роки… А корона найкрасивішої (-ого) жінки/чоловіка світу лише нагадує вам про той щасливий день і спонукає до нових звершень. 
***
 Уявіть, що ваше тіло стало легким і прозорим. Душа звільнилася від проблем і готова до нових вражень. Ви злітаєте високо в небо,  занурюєтесь у хмари, а коли виринаєте, то насолоджуєтесь своєю свободою. Тепер поверніться на землю, спустіться туди, де вам приємно перебувати. Кого б ви хотіли  в цю хвилину побачити? Запросіть подумки цю людину до себе… Ось ви разом, тримаєтесь за руки. Прогуляйтесь по обраній вами утопічній країні. Відчуйте насолоду спілкування один з одним… Але ось ваш (- а) друг/подруга розчиняється в повітрі – і зникає. Ви усвідомлюєте, що його/її вже немає, проте світ, як і раніше, яскравий. Аж ось чуєте голоси своїх батьків, друзів. Виявляється, що ви потрібні багатьом людям, які вас оточують. Ніколи не будете самотніми. Варто лише дочекатися другої половинки, призначеної долею. Не поспішайте з’єднатися вузами з ким-небудь!  Прийміть свідоме й правильне рішення, адже від цього залежить усе ваше подальше життя.
***
Максимально розслабтесь. Зробіть глибокий вдих і видих. Відчуйте, як у вашому організмі пульсують енергія інь і янь, поступово піднімаючись угору. Зібравшись у корі головного мозку, чоловіча й жіноча енергія з’єднується, вибухає ‒ і розтікається по всьому тілу. Напружте м’язи, а потім максимально розслабте їх, перенесіться в ХІХ ст., коли світом панували чоловіки, а жінки корились у всьому, як змальовано у творах: „Хіба ревуть воли, як ясла повні?ˮ Панаса Мирного та Івана Білика, „Хазяїнˮ І. Карпенка-Карого, „Перехресні стежкиˮ І. Франка, „Бояриняˮ Лесі Українки тощо. Відчуйте страждання жінки, яка не мала права голосу, обмежувалася хатньою роботою та вихованням дітей, її неможливість заперечити чоловікові, захиститися від фізичного й психічного насильства. Тепер вийдіть із оболонки жінки-страдниці й проникніть у душу чоловіка. Відчуйте його зверхність, владність, незалежність, визначальність волі. Подумайте, чи хотіли б ви залишитися тут. Якщо такий тип жінки/чоловіка викликає у вас симпатію, то вберіть їх життєдайну енергію. Тепер, зробивши вдих і видих, закриємо двері цього будинку й перемістимось на одне століття вперед…
Проникнемо в іншу українську сім’ю, де жінка вже не покірна дружина, а особистість, що бореться за свої права, як це змальовано у творах: „Людинаˮ О. Кобилянської, „Талантˮ С. Васильченка, „Украдене щастяˮ І. Франка, „Соборˮ Олеся Гончара, „Судˮ Ю. Мушкетика. Відчуйте її готовність захистити себе від ґендерних утисків. Досвід минулих поколінь додав їй упевненості, віри у свої можливості. Проте їй потрібно доводити  своє право на самоствердження й боротися проти дискримінації. Тепер проникніть у душу чоловіка: це вже не агресор, не „володар світуˮ. Намагаючись зберегти лідерські позиції в сім’ї, він враховує погляди й думки дружини щодо освіти й трудової діяльності, інколи переживає почуття неповноцінності через невідповідність образу сильного чоловіка. Задумайтесь, чи хотіли б ви мати таку модель взаємин із майбутнім чоловіком/дружиною. Збагатіться їх енергетикою, позитивом. Зробіть вдих, видих і перемістіться в ХХІ ст…
Уявіть, як ви підіймаєтесь високо в небо, заряджаєтесь енергією сонця, повітря, що сприяє гармонізації чоловічого й жіночого начала. Тепер перенесімося в сьогодення. Зазирнімо в одну українську сім’ю. Тут уже немає місця для покірності, прощення, вірності, щирості, взаємності кохання, лиш панує ґендерна нерівність, конфлікти, насильство, зрада, невміння поєднати сімейні, професійні та соціальні ролі, як це змальовано у творах: „Записки українського самашедшегоˮ Л. Костенко, „Мати всеˮ, „Село не людиˮ Люко Дашвар, „Колекція пристрастей, або Пригоди молодої українкиˮ Н. Сняданко тощо. Подумайте, чи хотіли б ви жити в такій сім’ї. Зробіть глибокий вдих і видих…
А тепер уявимо ґендерну ситуацію української сім’ї найближчого майбутнього. Тут немає ні патріархату, ні матріархату, неповаги, приниження, нещирості, а панує суцільна ґендерна гармонія: подружжя працюють, відпочивають, виховують дітей разом, підтримують один одного. Подумайте, чи хотіли б ви мати таку сім’ю! Якщо так, то у вас є можливість збагатитися енергією цього подружжя й перенести її у власні ґендерні взаємовідносини…
Зробіть глибокий вдих і видих. Відчуйте, як побачене й пережите залишить слід у вашій душі, як хочеться щось змінити у взаєминах із протилежною статтю. Щоб розширити ґендерний досвід, у вас є можливість знову потрапити в одну із чотирьох сімей. Максимально розслабтесь і подумки перенесіться в ХІХ, ХХ, ХХІ ст., майбутнє. Не поспішайте, зробіть правильний вибір, не під впливом оточуючих, а власний. Подумайте, у якій ситуації вам буде найбільш комфортно: ґендерної нерівності, конфліктності, гармонії. Визначте, від чого залежить сімейне благополуччя: пасивної покірності чи активної життєвої позиції, уміння коритися чи боротися за своє щастя, обмеження себе в чомусь чи повної самореалізації. Збагатіть свій ґендерний досвід і повертайтесь у реальний світ.
***
Максимально розслабтесь. Зробіть глибокий вдих і видих. Уявіть, що ви спите. Вам сниться, ніби ви відома акторка (н-д, Тетяна („Талантˮ С. Васильченка)).  Ви стоїте на сцені й радісно зустрічаєте овації глядачів, приймаєте квіти, поздоровлення з успішним виступом. Чи ж ви ‒ високопосадова особистість (н-д, Степан („Бояриняˮ Лесі Українки)). Вас шанують, поважають за всі досягнення. Побудьте тут, насолодіться хвилиною слави… Аж ось підсвідомість перекидає вас в іншу життєву ситуацію. Ви – віддана мама/відданий тато, що ввесь вільний час присвячує своїм дітям (н-д, Марія („Маріяˮ У. Самчука)). Відчуйте радість материнства/батьківства… Сновидіння продовжується, але ви вже в іншій ролі – домогосподарки/хазяїна (н-д, Мотря, Остап („Хіба ревуть воли, як ясла повні? ˮ Панаса Мирного та Івана Білика)). Ви обмежуєтесь виключно домашніми справами. Ви щасливі, але інколи чогось хочеться більшого… Підсвідомість переносить вас у іншу роль ‒ зразкова дружина/зразковий чоловік, домогосподарка/хазяїн і професійно реалізована особистість (н-д, Віра, Іван („Соборˮ Олеся Гончара)). Уберіть усе найкраще від цього образу, тому що зараз ви зустрінетесь із ще одним, про який мріють чи остерігаються. Інший кадр сновидіння – незалежна особистість, що насолоджується свободою взаємин із протилежною статтю (н-д, Русалка,  Перелесник („Лісова пісняˮ Лесі Українки)). Відчуйте легкість, свободу…
Аж ось ви помічаєте чарівний пульт, із допомогою котрого ви зможете контролювати власну підсвідомість, опинитися в тій ролі, яка викликає у вас найбільший комфорт. Зробіть глибокий вдих і видих. А тепер натисніть на „пультіˮ кнопку „вимкнутиˮ. Подумайте, до якої ролі вам би хотілося повернутися й реалізувати її в житті. Зробивши правильний висновок, зробіть глибокий вдих, видих і поверніться до реальності, щоб реалізувати свої ґендерні ролі.
***
Максимально розслабтесь. Зробіть глибокий вдих і видих. Уявіть, що ви вмієте літати. Відчуйте, як злітаєте високо в небо. Уявіть, що вищі сили дозволили вам самостійно обрати ідеального супутника/супутницю життя. І ось бачите, як перед вами вишикувались прекрасні чоловіки/жінки, зовні й внутрішньо прекрасні. Але ви маєте вибрати лише одного/одну. Ангели підготували підказку: кожен із десяти ідеальних партнерів одягнений в одяг різного кольору (червоний, синій, жовтий, зелений, сірий, чорний, коричневий, фіолетовий), тримають у руці різні квіти (лілію, мак, нарцис, васильки, соняшник, орхідею, троянду, фіалку, гвоздику, герберу) і фрукти (яблуко, грушу, сливу, апельсин, фінік, айву, інжир, виноград, гранат, персик). Саме такі деталі та ваше серце допоможуть зробити правильний вибір. Ще раз уважно подивіться на всіх чоловіків/жінок – і виберіть супутника життя. А зараз, зробивши вдих і видих,  поверніться в реальний світ, щоб усвідомити, кого саме ви обралиˮ.
 Значення кольорів: червоний (активність, цілеспрямованість, агресія), як Грицько („Хіба ревуть воли, як ясла повні?ˮ Панаса Мирного та Івана Білика), як Мотря („Кайдашева сім’яˮ І. Нечуя-Левицького); синій (урівноваженість, задоволеність), як Лаврін („Кайдашева сім’яˮ І. Нечуя-Левицького), як Марічка („Тіні забутих предківˮ М. Коцюбинського); жовтий (життєрадісність,  оптимізм, експресивність, комунікабельність), як
Лукаш (на початку твору) („Лісова пісняˮ Лесі Українки), як Наталка  („Тигроловиˮ Івана Багряного);  зелений (упевненість, наполегливість,  упертість), як Михайло („Украдене щастяˮ І. Франка), як Рита („Чорна Пантера і Білий Медвідьˮ В. Винниченка); сірий (незадоволення, тривожність, невпевненість), як Грицько („Маруся Чурайˮ Л. Костенко), як Оксана („Бояриняˮ Лесі Українки); чорний (витонченість, інтелектуалізм, внутрішній неспокій, напруження),  як Стефан („Людинаˮ О. Кобилянської); коричневий (емоційне пригнічення, незадоволеність); як Іван (наприкінці твору) („Тіні забутих предківˮ М. Коцюбинського), як мати Лукаша („Лісова пісняˮ Лесі Українки); фіолетовий (розчарування, творчість, філософіям), як Гнат („Маріяˮ Уласа Самчука), як Маруся („Маруся Чурайˮ Л. Костенко).
Символіка квітів: лілія (чистота, невинність, благородство), мак (мрійливість, прагнення до задоволення, дружелюбність), нарцис (нероздільність почуттів, глибина почуттів), васильки (ніжність, духовність, скромність, привітність), соняшник (гордість, оптимізм), орхідея (закоханість, ніжність, витонченість, інтимність), троянда (взаємність почуттів, пристрасть), фіалка (скромність, невинність), гвоздика (лідерство, успішність, владність), гербера (успішність, оптимізм, флірт).
Символіка фруктів: яблуко (плодючість, молодість, краса), груша (сексуальність, довголіття), слива (юність, щастя, сексуальність), апельсин (пристрасть, достаток, життєві сили, молодість), фінік (плодючість, щедрість), айва (плодючість, шлюб), інжир (чоловіче й жіноче начало, діти), виноград (плодючість, очікування), гранат (оновлення, плодючість, довголіття, звабливість, щастя), персик (духовна чистота, цнотливість, довголіття).
***
Максимально розслабтесь. Зробіть глибокий вдих і видих. Уявіть, що ви незабаром одружитесь. Вам потрібно підготувати шлюбну обітницю. Щоб довести свою любов, відданість, готовність створити щасливу сім’ю, ви вирішили звернутися до художньої літератури. Уявіть, як ви заходите до великої кімнати, заповненої безліччю книг різної епохи й стилю. Уважно огляньте її. Згадайте художні тексти, у яких описано справжнє кохання. Серце підкаже вам книгу, зміст якої відображатиме ваші переживання. Хтось колись уже описав такі ж почуття, що ви переживаєте зараз. І герой, і героїня цього твору допоможуть вам виразити свої почуття кохання (н-д, Іван і Марічка („Тіні забутих предківˮ М. Коцюбинського), Наталка й Іван („Тигроловиˮ Івана Багряного), Іван і Віра („Соборˮ Олеся Гончара),  Софія і Михайло („Три зозулі з поклономˮ Гр. Тютюнника)). Можливо, ви синтезуєте всі зізнання в коханні улюблених художніх творів і створите власне, оригінальне. Продумайте текст своєї весільної обітниці. Повірте в силу слова та всемогутність почуттів. Уявіть, як ви проголошуєте свою весільну обітницю, із якою інтонацією, які жести й міміка будуть доцільними в даній ситуації. А зараз, зробивши вдих, видих, поверніться в реальний світ, щоб зафіксувати на папері вираження почуття кохання.
***
Ви стоїте біля підніжжя гори, осягаючи зором її висоту. Ваша мета – докотити камінь на саму вершину, не стишуючи кроку. Крок за кроком ви піднімаєтесь угору, але спека, дощ, сніг, вітер катують вас. Ви зосередились лише на меті, забуваючи про всі радощі життя, адже, досягнувши вершини, ви будете найщасливішою людиною на світі. Ви рухаєтесь вперед. Груди каміння збивають вас із ніг, але ви не здаєтесь, продовжуєте виконувати свою місію… Аж ось і вершина… Перед вашим зором відкрився інший світ, де панує гармонія та щастя. Кажете собі та цілому світові: „Я це зробив!"
***

Уявіть, що ви потрапили на планету, де панує цілковита гармонія. Чоловік разом із жінкою виконують домашню роботу, постійно проводять вільний час, працюють відповідно до своїх потреб, здібностей, ніколи не сваряться, а якщо й виникають протиріччя, то вміють їх правильно вирішити. Така поведінка є зразком для наслідування дітей ґендерного подружжя. Ви зайшли до бібліотеки. Яку б книгу ви не відкрили, скрізь описана рівність статей, сімейне щастя. Ви подумали: «Як прекрасно жити в такій країні!» Проте вроджений патріотизм заборонив вам залишатися тут і наказав повертатися додому, у світ повсякденного життя. Тому ви прийняли рішення, що з цієї хвилини ви зробите все, щоб реалізувати ґендерну програму утопічного суспільства в Україні. А оскільки ви вчитель української літератури, то здійснюватимете ґендерну просвіту з допомогою мистецтва слова.

ВІДЕОРЕЛАКС із Youtube







ПОРАДИ ПСИХОЛОГА
Повторення вивченого з української мови та літератури
·       Прибрати робоче місце.
·   Доповнити інтер’єр кімнати жовтими, фіолетовими кольорами, що активізують розумову активність.
·   Працювати потрібно «на свіжу голову», починати з важчого, але посильного матеріалу.
·      Структурувати матеріал за допомогою планів, схем, таблиць, асоціацій.
·    Учити матеріал потрібно не механічно, а усвідомлено, із бажанням отримати систему знань.
·    Вивчене слід аналізувати, порівнювати, узагальнювати, відокремлювати головне від другорядного.
·      Щодня виконувати тестові завдання.
·      Учитися робити короткі записи, нотатки.
·     Щодня повторювати вивчене: спочатку частинами, потім – цілком  (8.00 – 12.00, 17.00 – 19.00).
·     Чергувати учіння й відпочинок (хатня робота, зарядка, прогулянка на свіжому повітрі, слухання музики, водні процедури тощо). Перерви мають бути щоденними, тривалістю 10-15 хв., після наступної 3-годинної підготовки – 2 години перерви.
·       Працювати необхідно в умовах повної тиші.
·   Рекомендований 9-годинний сон: нічні заняття неефективні, виснажують НС, призводять до перевтоми. Після безсонної важко продовжувати роботу, а якщо ляжете спати вранці, утратите найбільш продуктивний для інтелектуальної роботи час.
·     Спати потрібно при відкритій кватирці, що допоможе відновити працездатність.
·    Напередодні іспиту слід виспатися, щоб прийти із ясною головою, гарною пам’яттю, логічним мисленням, концентрованою увагою.
·   Доцільно витісняти негативні думки, мислити позитивно, вірити в успішне складання ЗНО.
Як вести себе під час складання ЗНО
·     Напередодні ЗНО потрібно гарно відпочити, налаштувати себе на успіх.
·   Заздалегідь підготувати одяг, документи (паспорт, свідоцтво про народження, довідку з навчального закладу), 2 чорні гелеві ручки, годинник.
·    Виходячи з дому, упевнитися, чи всі необхідні речі взяли із собою.
·    На пункт  тестування прийти вчасно.
·    Перед початком іспиту вимкнути мобільний телефон.
·   Під час тестування дотримуватися правил поведінки, передбачені процедурою ЗНО.
·  Виконувати завдання потрібно максимально зосереджено, прочитати інструкцію, розподілити 18 хвилин на виконання завдань різного типу з української мови та літератури, слідкувати за часом, не звертати увагу на те, що відбувається навколо вас. Доцільно двічі перечитувати запитання, переглядати всі варіанти відповідей, позначати правильні відповіді на чернетці, після чого ретельно перенести їх на «Бланк відповідей».
·   Починати слід із легких завдань, більш складні залишити на кінець.
· У процесі розв’язування тестових завдань доцільно користуватися методом виключення.
·    Виконуючи нове завдання, слід забути про попереднє.
·  Якщо якесь завдання не вдається виконати, потрібно забути про цю проблему й рухатися далі.
·   Залишити кілька хвилин для перевірки всієї роботи, особливо власного висловлення.
·  У разі допущення помилки при перенесенні відповідей із чернетки до бланку необхідно замалювати попередню позначку й поставити нову.
·   У разі порушення процедури тестування можна подати апеляцію, яка пишеться відразу після іспиту, не виходячи з аудиторії.    
Способи боротьби зі стресовими факторами
·    фізичні тренування (ходьба, фітнес, аеробіка, танці, футбол, баскетбол тощо);
·   відмова від куріння, спиртного;
·   режим дня (їсти, прокидатися, лягати спати в один час);
·  медитація;
·  масаж;
·  дихальна гімнастика;
·  нервово-м’язова релаксація (розслаблення кожної групи м’язів тривалістю 5 секунд);
·  слухання улюбленої музики;
·  спілкування з друзями;
·  хобі;
· зміна інтер’єру в будинку, власного зовнішнього вигляду (зачіски, одягу, взуття, макіяжу);
·  відпочинок на морі, березі річки, озера;
·  похід у ліс, гори.

Немає коментарів: